Ako si vybrať posteľ

 

Ako si  vybrať posteľ?

I cez všetko, že v posteli travime asi tretinu života nevenujeme jej často takú pozornosť akú by si zaslúžila. Kvalitná posteľ je pri tom alfou a omegou každej spálne.

Na čo sa zamerať pri jej výbere?

Postel Kelly

Jednolôžko Kelly

Premyslite si k čomu má slúžiť

Pred obstaraním postele si premyslite, či bude posteľ určená pre každodenné používanie alebo pre dočasné prespanie. Pokiaľ chcete posteľ pre príležitostné návštevy alebo do pracovne uprednostnite skôr rozkladaciu pohovku alebo váľandu. Pokiaľ má posteľ slúžiť k dennému používaniu musí byť kvalitná a spĺnať niekoľko kritérii.

Pohovka Genf, rozložená

Rozkladacia pohovka Genf

Na priestore záleží

Rozmery lôžka by mali kopírovať telesné rozmery človeka v pozícii na chrbte. Šírka lôžka by sa mala odvíjať od šírky ramien pri polohe na chrbte. Minimálna dĺžka lôžka sa vypočíta tak, že k Vašej výške pripočítajte približne 25 cm, tzv. pätný priestor, ktorý zodpovedá dĺžke natiahnutého chodidla. Dôležitá  je aj výška ložnej plochy a to nie len z dôvodu pohodlného vstávania, ale tiež odvetrávania. Hygienické minimum je 25 cm nad podlahou, preto by sme mali voliť aspoň 30 cm. Dobrý štandard je 40 – 50 cm. Dnes sú trendom výšky až okolo 60 cm, vďaka čomu svoje telo nebudete toľko namáhať pri vstávaní.

Čelo Vás ochráni

Čelo má okrem funkcie dizajnu tiež ochrannú funkciu. Slúži nie len ako zarážka poslele, ale chráni tiež pred prievanom a chladom od steny. Naviac sa môžete o čelo pohodlne oprieť pri čítaní Vašej obľúbenej knihy. Dostupné sú tiež funkčné čelá, u ktorých si môžete zvoliť Vami preferovanú polohu.

Dvoulůžko Ardea s funkčním čelem

Dvoulůžko Ardea s funkčním čelem

Kvalitná posteľ sa neobíde bez kvalitného roštu a matraca

Hlavnou úlohou roštu je rovnomerné rozloženie zaťaženia matraca, zaistiť správne odvetrávanie postele a podporiť správnu ergonómiu tela. Voliť by ste mali taký, ktorý má väčší počet lamiel a je u neho možné nastavovať tuhosť lamiel podľa váhy človeka. Dôležité je tiež upevnenie lamiel. Uchytenie do výkyvných puzdier  zvyšuje ich pružnosť po celej šírke. Rošt sa lepšie prispôsobí matracu a zároveň odolá prudkej jednorázovej záťaži napríklad pri prudkom sadnutí. Naviac môžete využiť aj motorové rošty, ktoré budete ovládať priamo z postele špeciálnym ovládačom.

Matrace Vili

Penový matrac Vili

K bezchybnému spánku je potrebné dôkladne vybrať aj matrac. Matrac musí podopierať telo, os chrbta by mala byť pri polohe na boku rovná a na chrbte vo svojom fyziologickom zakrivení. Zamerajte sa predovšetkým na jeho zloženie, tuhosť a nosnosť. Ideálny matrac by mal byť opatrený snímateľným a prateľným poťahom. Mali by ste ho pravidelne otačať, aby neprichádzalo k jeho preležaniu.

Nezabudnite na vankúš

Tiež voľba vankúša je podstatná pre dobrý spánok. Za najlepšiu voľbu sú považované anatomické vankúše, ktoré fungujú jako dôležitá opora hlavy, vďaka čomu je náš chrbát pri spánku v správnej polohe a prichádza tak k celkovému uvoľneniu Vášho tela, predovšetkým pri krčných a ramenných svaloch.

Anatomický polštář Carina

Anatomický vankúš Carina

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás