Ako si vybrať správnu posteľ?

Vedeli ste, že v posteli strávite zhruba tretinu svojho života? Pravdepodobne áno. Málokto si to ale uvedomuje pri samotnom výbere lôžka. Kvalita spánku ovplyvňuje naše fyzické zdravie aj psychickú pohodu, a teda aj celkovú radosť zo života. Buďte si istí, že pri voľbe postele nenecháte nič na náhodu – odpovedzte si na 5 zásadných otázok a vyberte tú ideálnu posteľ pre vás aj vašich blízkych!

jak_vybrat_postel

1. Ako často budete posteľ využívať?

Zháňate posteľ na chalupu, alebo ste sa rozhodli obmeniť nábytok vo svojej spálni? Pri výbere postele musíte vedieť, kto a akým spôsobom ju bude využívať. Na príležitostné prespanie postačí váľanda, alebo rozkladacia pohovka, ktorá nezaberie toľko miesta av bežnej prevádzke poslúži aj ako pohodlné miesto na sedenie. V prípade, že radi hostíte návštevy aj cez noc, odporúčame skôr klasickú posteľ, ktorá zaistí vašim nocľažníkom dostatok komfortu pre plnohodnotný odpočinok.

Ak má posteľ slúžiť na každodenné využitie, je na mieste venovať jej výberu dostatok času a úsilia. Oplatí sa tiež investovať do kvalitných materiálov, ktoré vám doprajú roky zdravého spánku.

2. Akú veľkú posteľ potrebujete?

Správnu veľkosť lôžka primárne určuje počet osôb, ktorý delia postele na jednolôžka a dvojlôžka. Pokiaľ máte v tomto smere jasno, zamerajte sa na veľkosť priestoru, do ktorého bude posteľ umiestnená, tak aby vám zostalo dosť miesta pre nočné stolíky aj voľný pohyb po miestnosti.

Klasický rozmer jednolôžka je 90×200 cm. Pokiaľ ale túžite po extra pohodlí, vyberať môžete aj z variantov so šírkou od 100 do 140 cm.

Fiona_Malmo New 83_blog

Jednolôžko Fiona

Neptun_Malmo_New_95_blog

Jednolôžko Neptun

Kelly_Aston_23_blog

Jednolôžko Kelly

Pri dvojlôžku sa najčastejšie stretnete s rozmermi 180×200 cm. Pokiaľ vás ale obmedzuje priestor, siahnite po veľkosti 160×200 cm, ktorá je pre bežný spánok úplne dostačujúca. Naozajstný luxus vám potom poskytnú postele so spacou plochou 200×200 cm, na ktorých sa budete môcť rozťahovať, ako sa vám len zapáči.

Rodinná postel Family bed v rozměru 280x220 cm, v potahu Crown 18 DK. Grey, interiér

Dvojlôžko Family Bed

Meda_Loft_Taupe_blog

Dvojlôžko Meda

Olivia_Salina_4004_blog

Dvojlôžko Olivia

Pozor!

Pri voľbe postele majte na mysli spánkové návyky a telesné proporcie osoby, ktorá ju bude využívať. Ideálna je posteľ o 25 cm dlhšia, než je výška postavy. Šírku lôžka odvoďte podľa šírky ramien a polohy, v ktorej daná osoba spí.

3. Aká je ideálna výška postele?

Výška postele je pre vaše pohodlie zásadná. Určuje, ako dobre sa vám bude ľahnúť aj vstávať, zaistí prievanom nerušený spánok a dôležitá je aj pre správnu hygienu. Aká je teda optimálna výška postele?

Všeobecne platí, že spacia plocha by mala byť položená minimálne 30 cm nad zemou. Optimálna výška postele pre dospelého človeka sa pohybuje okolo 50 cm. Dostatočná vzdialenosť od zeme ochráni vaše lôžko od chladu podlahy i polietavého prachu. Zároveň zaistí dostatočné vetranie, ktoré zamedzí šíreniu roztočov aj plesní a zvýši životnosť matraca.

Pri výbere je však potrebné prihliadnuť aj na mobilitu osoby, ktorá bude v posteli spať. Zvlášť seniori ocenia zvýšené postele, ktoré im poskytnú potrebnú oporu pri vstávaní. Dobre zvolená posteľ môže v kombinácii s matracom dosiahnuť komfortnú výšku až 65 cm.

Tip!

Nenašli ste svoju vysnívanú posteľ? Nezúfajte! Využite našu službu Úpravy na mieru. Vaše požiadavky si vypočujeme a spolu s konštruktérmi navrhneme riešenie, ktoré naplní vaše predstavy o dokonalom lôžku.

4. Aký typ postele je pre vás ten pravý?

Posteľ je kúsok nábytku, ktorý bude stredobodom vášho odpočinku po niekoľko rokov. Rovnako ako funkčné parametre je preto dôležitá aj celková kvalita jej prevedenia a dizajn. V našej ponuke nájdete čalúnené postele a postele typu boxspring - oboje poctivej českej výroby.

Čalúnené postele sú typické svojou textíliou potiahnutou konštrukciou, ktorá im prepožičiava luxusný vzhľad a umožňuje vysokú rozmanitosť prevedenia. Vyberať si môžete z mnohých typov látok, rozmerov i oporných čiel – každá posteľ sa tak stáva úplne jedinečným dizajnovým kúskom. Ich výhodou je aj možnosť praktického úložného priestoru prístupného od nôh či z boku postele.

Vždy ste si priali posteľ ako z prepychového hotela? V tom prípade sa zamerajte na čalúnené lôžka typu boxspring. Ich unikátna konštrukcia je spojením základne a matraca v jedno, a postele tak vynikajú svojim dizajnovým vzhľadom aj ponúkaným komfortom.

Rovnako ako klasické čalúnené postele ponúka aj boxspring možnosť úložného priestoru. Ďalšou prednosťou je ich dlhá životnosť a schopnosť eliminovať hluk.

Maria_180_toledo grey_interiér

Boxspring Maria

Boxspring Padmé v rozměru 180x200 cm, v potahu Jasmine 62, interiér

Boxspring Padmé

Boxspring Samba v rozměru 180x200 cm, v potahu Gusto 72, interiér

Boxspring Samba

5. Chcete posteľ s čelom alebo bez čela?

Čelo postele je vizuálnou dominantou spálne, jeho funkcia však nie je iba estetická – ochráni vás pred chladom múrom i prievanom v oblasti hlavy a skvele poslúži aj ako pohodlná opora na chrbát. Trávite hodiny čítaním v posteli? V tom prípade oceníte aj možnosť polohovacích čiel, ktoré váš odpočinok posunú na ešte vyššiu úroveň.

Máte vybrané? Hurá!

Ak ste sa dočítali až sem, nemôžete pri výbere samotnej postele urobiť chybu. Nezabudnite ale, že výsledný komfort lôžka záleží aj na správnej voľbe matraca a posteľového roštu. Na ich výber sa zameriame v ďalších článkoch!

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás