6 tipov, ako predĺžiť životnosť vášho matraca

Zaobstarali ste si nový matrac a chcete, aby vám vydržal čo najdlhšie? Jeho životnosť ľahko predĺžite správnou starostlivosťou a ochranou. Stačí dodržiavať šesť jednoduchých návykov a budete sa z pohodlia vášho matraca tešiť mnoho rokov!

matrace_6_tipu_855×190

1. Používajte chránič matraca

Na kvalitný matracový chránič nedáme dopustiť. Účinne lôžko ochráni pred potom, mikroorganizmami aj mechanickým poškodením a jeho údržba je naozaj jednoduchá - stačí, keď raz za čas navštívi práčku.

Tip!

Ochrannú funkciu plní aj topper, čiže vrchný matrac. Tvorí mechanickú bariéru medzi spáčom a matracom, absorbuje pot a v antibakteriálnej úprave zamedzuje šíreniu roztočov a plesní.

2. Matrac pravidelne otáčajte

Pokiaľ vlastníte obojstranný matrac, mali by ste ho ideálne pri každej výmene plachty otočiť. Počas spánku je matrac nerovnomerne zaťažený a na niektorých miestach sa preto opotrebováva rýchlejšie ako na iných. Pravidelným otáčaním vo všetkých smeroch predídete deformácii matraca a predĺžite jeho životnosť.

3. Nechajte posteľ dýchať

V spálni by ste mali pravidelne a intenzívne vetrať, a to platí aj pre vašu posteľ. Ste zvyknutí hneď ráno ustlať periny? Tak sa to rýchlo odnaučte. Vytvárate tak ideálne podmienky pre roztoče, ktoré sa v tmavých a vlhkých miestach vyžívajú. Namiesto toho si dajte dobré raňajky, a pokiaľ sa s rozostlanou posteľou nemôžete zmieriť, vráťte sa k nej neskôr počas dňa.

4. Matrac zaťažujte rovnomerne

Nedovoľte deťom, aby si z lôžka robili trampolínu. Matrac unesie veľkú váhu, počíta sa však s rozložením hmotnosti na veľkú plochu. V dôsledku silného bodového zaťaženia môže dôjsť k poškodeniu matraca i prasknutiu lamely posteľového roštu.

5. Doprajte matrac kvalitnú oporu

Kondíciu vášho matraca ovplyvní v nemalej miere aj výber posteľového roštu. Zle zvolený rošt má negatívny vplyv na ortopedické vlastnosti vášho matraca a dokáže ho nenávratne poškodiť. Poradíme Vám, ako vybrať ten správny.

6. Čítajte informácie od výrobcu

Každý matrac je tvorený inými materiálmi a potrebuje individuálnu starostlivosť. Nepodceňujte návody a odporúčania výrobcu, ako sa o matrac starať. Odmenou vám bude jej dobrá kondícia a váš spokojný spánok po dlhé roky.

Přečítajte si tiež:

Nový matrac? Pomôžeme vám s výberom!

Kedy je čas na výmenu matraca?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás