Kedy je čas na výmenu matraca?

Kvalitný matrac je základom pre zdravý spánok. Neplatí však, že stačí raz investovať a máte nadosmrti postarané. Vaše spánkové preferencie sa s časom menia, rovnako ako kondícia matraca – prečítajte si, kedy a prečo je pravý čas zaobstarať si nový.

vymena_matrace

1. AKTUÁLNE používaný matrac nevyhovuje

Dieťa v predškolskom veku potrebuje iný matrac ako mladý dospelý. Odlišné preferencie bude mať alergik, športovec alebo človek s bolesťami kĺbov. Prebúdzate sa rozlámaní, stuhlí a so zlou náladou? Aj to je často spôsobené nevhodným matracom. Vaše spánkové návyky sa môžu v priebehu života meniť, rovnako ako stavba tela či zdravotná kondícia. Na tieto zmeny je potrebné reagovať, a to náhradou matraca, alebo aspoň obstaraním vhodného toppera, ktorý zmäkčí lôžko a podporí ortopedické vlastnosti matraca.

2. Skončila udávaná životnosť

Životnosť matraca sa pohybuje medzi 5 a 10 rokmi, a hoci aj po tejto dobe môže zvonku vyzerať úplne v poriadku, je potrebné ju vymeniť z hygienických dôvodov. V spánku človek vylúči veľké množstvo potu, ktorý sa ochotne vsiakne do útrob matraca a vytvára podporné prostredie pre roztoče, plesne a baktérie. Najmä menej vetrané postele sa tak počas rokov premenia na hotový raj mikroorganizmov, čo sú spoločníci, ktorých v posteli určite nechcete.

Tip!

Životnosť vášho matraca môžete predĺžiť pomocou matracového chrániča. Táto tenká vrstva ochráni matrac pred potom, prachom, mikroorganizmami i mechanickým poškodením a zároveň neovplyvní pohodlie a priedušnosť lôžka.

3. Matrac je mechanicky opotrebovaný

Na lacnejších matracoch sa dennodenné použitie môže podpísať aj skôr. Tlačia vás pružiny, alebo vás budí ich neustále vŕzganie? Pozorujete na svojom matraci nerovnosti, trhliny či priehlbiny? Aj v tom prípade je najvyšší čas zaobstarať novú. Poškodený matrac neposkytuje chrbtici dostatočnú oporu a môže dlhodobo zapríčiniť bolesť chrbta či kĺbov. Nevyhovujúce podmienky tiež môžu viesť k častému prebúdzeniu a psychickej nepohode počas dňa.

Predchádzajúce pravidlá však nie sú vytesané do kameňa. Kondíciu matraca ovplyvňuje aj typ postele a roštu, druh matracovej výplne či poctivá hygiena lôžka. Ako sa správne starať nielen o matrac pre Vás zhrnieme v ďalšom článku!

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás