Spánok a práca na smeny

Práca na smeny má bezpochyby svoje výhody a nájdu sa ľudia, ktorým nepravidelnosť pracovného týždňa úplne vyhovuje. Veľkým mínusom je však jej negatívny vplyv na spánok. Striedanie ranných, popoludňajších a nočných smien narúša prirodzený denný režim, ktorý telo k správnemu fungovaniu a plnohodnotnému odpočinku potrebuje. Nepravidelný spánok môže viesť aj k zdravotným problémom, preto nie je radno tento problém podceňovať. Ako zvládať striedanie smien lepšie? Vyskúšajte naše tipy.

spanek_prace_na_smeny_855×190

Keď ste unavení, spite

Zatvárajú sa vám oči a zívate každú druhú minútu? Pokúste sa prejavy únavy nepotlačovať ďalšou šálkou kávy a choďte si radšej na chvíľu ľahnúť. Mnoho ľudí sa domnieva, že čo nenaspí dnes, doženie zajtra, ale opak býva pravdou. Mnoho ľudí tak sprevádza po veľkú časť života permanentný pocit únavy.

A koľko času spánku venovať? Aj tu platí pravidlo – načúvajte svojmu telu. Dĺžka spánku je čisto subjektívna. Niektorým ľuďom stačí na čulosť 6 hodín, iní potrebujú 9. Snažte sa preto vypozorovať, čo vám vyhovuje a riaďte sa podľa toho. Ak je to potrebné, nebojte sa spánok rozdeliť do dvoch a viacerých častí. Majte však stále na mysli, že váš odpočinok by mal byť prioritou. Je predsa zdrojom energie a psychickej pohody.

Vytvorte si ideálne podmienky

Optimálne prostredie pre spánok je spojením mnohých faktorov – úplne zásadné je ticho, tma a príjemná teplota. Spálňu preto situujte do tej najtichšej časti bytu a vybavte ju kvalitnými zatemňovacími závesmi či žalúziami. Ideálna teplota v miestnosti je medzi 17-20 ° C, riaďte sa však podľa svojich preferencií a hrejivosti vašej prikrývky.

Tip!

V lete komplikujú vysoké teploty spánok aj v noci, nieto ešte vo dne. Ak je vám príliš teplo, ale bez prikrývky nezaspíte, siahnite po priedušnom letnom variante, ktorý lepšie odvádza pot a reguluje telesnú teplotu.

Uistite sa, že máte kvalitnú posteľ a matrac

Po náročnej smene v práci si zaslúžite maximálne pohodlie. Vybavte preto svoju spálňu tak, aby vás naozaj rozmaznávala. Dôležitá je kvalitná posteľ, ktorá nebude pri každom pohybe vŕzgať. O komfort pri spánku sa postará správna kombinácia posteľového roštu a matraca, ktorá zaistí optimálnu oporu chrbtice a uvoľnenie svalov tela. Pokiaľ vás trápi bolesť či napätie v krčnej chrbtici, vyskúšajte anatomický vankúš.

Jednolůžko Kayla v rozměru 140x200 cm, v potahu Savoy 94 DK. GR., interiér

Jednolôžko Kayla

Matrace Ivana Plus v rozměru 90x200 cm, půlpotah

Matrac Ivana Plus

Dvoulůžko Juve v rozměru 180x200 cm, v potahu Loft Grey a Prima 13 Grey, s přehozem a polštářky v potahu Santos Duo 1A, interiér

Dvojlôžko Juve

Vytvorte si rituály a nestresujte sa

Existuje aktivita, ktorá vás spoľahlivo zrelaxuje? Urobte si z nej rituál. Či už je to počúvanie hudby, kniha, alebo horúci kúpeľ, zaveďte ju do svojej spánkovej rutiny. Telo si danú činnosť zafixuje ako impulz, po ktorom prichádza spánok, a automaticky sa naň naladí vždy, keď aktivitu vykonáte.

Pre spánok je dôležitý aj vnútorný pokoj. Nestresujte sa preto, pokiaľ nemôžete zaspať. Radšej vstaňte a venujte sa chvíľe nejakej pokojnejšej činnosti. Po chvíli si bežte znova ľahnúť a skúste zaspať znova. Uvidíte, že únava sa čoskoro dostaví a zje aj zaslúžený spánok.

Prečítajte si tiež:

Nový matrac? Pomôžeme vám s výberom!

Typy roštov a aký si vybrať

7 tipov pre kvalitný a zdravý spánok

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás