Ako na spánok pri bolesti chrbta

Bolesť chrbta dnes trápi veľkú časť populácie a radí sa tak medzi najrozšírenejšie civilizačné choroby. Pozitívne však zostáva, že len málokedy sú problémy s chrbtom spôsobené vážnymi zdravotnými problémami. Oveľa častejšou príčinou bolesti je zlé držanie tela, nekvalitný matrac alebo napríklad dlhodobý stres.
V tomto článku sa zameriame na bolesti chrbta súvisiace so spánkom. Možno Vás prekvapí, ako málo stačí na to, aby sa vaše trápenie postupne zmiernilo, alebo úplne vymizlo.

spanek_pri_bolesti_zad

Kvalitný matrac ako prevencia i možné riešenie

Budíte sa často unavení, stuhlí či rozlámaní? Príčinou môže byť aj nevhodný, starý či nekvalitný matrac. Správna opora tela a najmä chrbtice je pre zdravý spánok zásadná. Preto je dôležité vyberať naozaj kvalitný matrac na mieru vašim proporciám a v pravý čas ho vymeniť, pokiaľ neslúži vašim potrebám.

Matrac vždy vyberajte spoločne s posteľovým roštom tak, aby boli obe časti lôžka kompatibilné a poskytli Vám pri odpočinku maximálnu oporu. Ortopedické vlastnosti matraca môžete ešte umocniť pomocou toppera z pamäťovej peny.

Tip!

Kedy je čas na výmenu matraca?

Nový matrac? Pomôžeme vám s výberom!

S bolesťou krčnej chrbtice zatočí správny vankúš

Za bolesťami krčnej chrbtice často stojí nedostatočná opora hlavy. Zle zvolený vankúš neprirodzene kriví krk a bráni uvoľneniu priľahlých svalov - tie potom zostávajú v tenzii a spôsobujú nepríjemnú bolesť či blokádu v hornej časti chrbtice.

Cieľom je preto zvoliť vankúš tak, aby podoprel krk aj hlavu v prirodzenej línii s chrbticou. Pri jeho výbere berte do úvahy vašu najčastejšiu spánkovú polohu aj tvar a výplň vankúša. Ako postupovať sme pre vás popísali v článku Čo dokáže vankúš a ako zvoliť ten správny

Spánkové polohy pri bolesti chrbta

Každý z nás vedome či nevedome preferuje nejakú spánkovú polohu. Vybavíte si tú svoju? To, v akej polohe spíte, silne ovplyvňuje, ako sa vám bude zaspávať, spať a vo finále aj vstávať. Správna spánková poloha prispieva k zmierneniu bolesti chrbta, zlá naopak môže vaše problémy spôsobiť alebo umocniť.

Poloha na bruchu

Spánok na bruchu sa z ortopedického hľadiska hodnotí ako najmenej vhodný. Dochádza pri ňom k neprirodzenému zakriveniu krčnej chrbtice a nezdravému prehnutiu spodnej časti chrbta. Jednu výhodu však táto poloha má - zmierňuje tlak na medzistavcové platničky a pomáha preto pri bolesti spôsobenej ich vyrezaním.

Hoci sa táto spánková poloha všeobecne neodporúča, nemusíte sa jej nutne vzdávať, pokiaľ bez nej len ťažko zaspíte. Stačí iba poupraviť pár vecí, aby bol tlak na chrbticu čo najmenší. Spodnému chrbtu uľavíte, keď umiestnite pod panvicu malý vankúšik. Pokiaľ vám to bude príjemné, podložte si nízkym vankúšom aj hlavu. Súčasne sa snažte striedať stranu, na ktorú hlavu otáčate. Týmto spôsobom eliminujete negatívne vlastnosti spania na bruchu a možno dokonca zistíte, že je vám upravená poloha ešte príjemnejšia.

Poloha na boku

Poloha na boku sa označuje ako neutrálna. Ak je vykonaná správne, drží chrbticu v priamej polohe a nepredstavuje pre váš chrbát žiadnu hrozbu.

Pri spánku na boku nechajte rameno a telo splynúť s matracom. Medzi kolená umiestnite vankúš a pokiaľ cítite voľný priestor medzi posteľou a pásom, podložte ho tiež. Pod hlavu zvoľte vankúš, ktorý ju podoprie v prirodzenej línii s chrbticou. Stranu, na ktorej spíte, pravidelne meňte.

Poloha na chrbte

Spanie na chrbte je podľa odborníkov najlepším možným variantom a je tiež obľúbené u ľudí trpiacich bolesťami v oblasti bedier.

V polohe na chrbte sú svaly chrbta a krku uvoľnené a chrbtica zostáva v prirodzenej línii. Pre ešte lepšiu podporu môžete vankúšom podložiť kolená a pod bedrá vložiť napríklad stočený uterák. Docielite tak ideálne rozloženie váhy tela a tým pádom aj menšie námahy tlakových bodov. Aj tu nezabúdajte na vhodnú oporu hlavy.

Poloha plodu

Rovnako ako bábätká v tele matky, preferuje polohu „v klbku“ aj mnoho dospelých. Podobne ako pri spánku na bruchu tu dochádza k uvoľneniu tlaku na medzistavcové platničky, čo prináša úľavu od bolesti z ich vyrezania. Nevýhodou je však nezdravé držanie chrbtice a zvýšená záťaž na oblasť krku, preto sa obecne poloha plodu príliš neodporúča.

Ako na polohu plodu? Ľahnite si na bok, pritiahnite kolená k hrudníku a hlavu stočte smerom k nohám. Pre zmiernenie záťaže pravidelne meňte stranu, na ktorej ležíte.

Psychická pohoda a pohyb je základ

Nová posteľ a spánková poloha bohužiaľ nevyrieši všetko. Základom bezbolestného chrbta je pravidelný pohyb a posilnené svaly v oblasti trupu. Doprajte si preto fyzickú aktivitu, po ktorej sa budete cítiť lepšie na tele aj na duši – aj stres totiž môže byť príčinou bolesti chrbta. Pri psychickom napätí sa dostávajú svaly do tenzie a znemožňujú tak plnohodnotný odpočinok. Pokiaľ je to možné snažte sa stres eliminovať, alebo pred spánkom vyskúšajte krátku meditáciu, ktorá Vám pomôže sa uvoľniť.

V prípade, že problémy s chrbtom nevymiznú, odporúčame neotáľať s návštevou fyzioterapeuta či lekára.

Prečítajte si tiež:

Typy roštov a aký si vybrať

7 tipov pre kvalitný a zdravý spánok

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás